1949 yılında doğdu. Yüksek tahsilini Almanyada tamamlayarak İnşaat Yüksek Mühendisi oldu. Yaşamının 10 yılını geçirdiği bu ülkede, bu ülkenin yetiştirmiş olduğu sanatçıların yapıt ve yaratıcılıklarını sürekli takip etti.

Daha sora ülkesine dönerek büyük sanayi yapılarının inşaatlarında şantiyeciliği seçerek metal, beton ve ahşaptan yapılar yarattı.

Bilfiil başında bulunup proje sorumlusu olarak ürettiği yapılardan bazıları: 300 metrelik baca, tüneller, kanallar, 76 metrelik kazan binaları, devasa denizden su alma yapıları, Almanya'da büyük boyutlu  büro binalarını ve daha nice figürlü yapıları hayata geçirdi.

Bu arada 1969 yılında Öznur ile evlendi.1970 yılında oğlu Cumhur, 1972 yılında kızı Mehtap doğdular. Metin, Öznur, Cumhur ve Mehtap  hep beraber büyüdüler belli yaşlara kadar her şeyi paylaştılar daha sonra çocuklar yuvadan uçtular.

Öznur 1999 yılında Ankara'da Dali sanat Galerisinde Gazi Üniversitesinden Ertuğrul Onat Öğretmenin öğrencisi olarak yağlıboya resim çalışmalarına başladı ve halen İzmir'de çalışmalarını devam ettirmektedir. 

Cumhur, inşaat işleriyle uğraşıyor. Mehtap, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tekstil tasarım bölümünü bitirdi,  şimdi tekstil ihracatçısı bir firmada yurt dışına tasarım yapıyor.

İçerisinde sürekli üretmek ve yaratmak olan sanatçı 1972 yılında ilk fotoğraf makinesini alarak fotoğraf çekmeye başladı.

2002 yılında İzmir Suluboya Ressamları Derneğinde suluboya üstatları, dünyaca tanınan Asuman ve Atanur Doğan çiftinin öğretmenliğinde suluboya resim çalışmalarına başladı.

2006 yılında İzmir Resim ve Heykel Müzesinde Heykel çalışmalarına başladı ve halen devam etmektedir.

Eser sergileri ve ödülleri:
2001 Çiğli kipada açılan karma fotoğraf sergisine katıldı 2004 Doğan Art Galeride açılan Kulada Yaşam Fotoğraf sergisine katıldı

2004 Çeşmede İzmir suluboyacılar derneği tarafından düzenlenen ve kendisinin de büyük katkıları olduğu 1. Uluslararası Resim Festivaline katıldı

2004 Doğan Art Galeride düzenlenen karma suluboya resim sergisine katıldı.

2004 Balçova Kipada düzenlenen karma suluboya resim sergisine katıldı.

2005 Balçova Agorada düzenlenen karma suluboya sergisine katıldı.

2005 Çiğli Carrefourda düzenlenen sergiye yağlıboya Atatürk portreleriyle katıldı.

2005 Doğan Art Galeride düzenlenen Milas'ta yaşam fotoğraf sergisine katıldı.

2005 İzmir AKM de düzenlenen uluslar arası resim fuarına eserleri ön seçimden geçerek katıldı.

2006 İzmir Suluboya Ressamları Derneğinin Milas Belediyesinin katkılarıyla Milas'ta düzenlemiş olduğu Milas'ta yaşam konulu Fotoğraf ve Suluboya Resim sergisine katıldı.

2006 İzmir AKM de İzmir Suluboya Ressamları Derneğinin Suluboya Resim Sergisine katıldı.

2007 İzmir Resim ve Heykel Müzesi kursiyerler yıl sonu sergisine 6 heykeli ile katıldı.

2007 2. Egeart sanat fuarına deniz ve denizaltı fotoğrafları ve heykelleri ile katıldı.

2008 İzmir Resim ve Heykel Müzesi ve Foça Belediyesinin ortaklaşa düzenledikleri Suluboya Resim Sergisine katıldı.

2008 Burhaniye-Ören Yağhane Kültür merkezinde Bodrum Deniz Fotoğrafları Sergisi açtı.

2009 İzmir AKM de Bodrum Deniz Fotoğrafları Sergisi açtı.

2009 İzmir EGEPARK AV Merkezinde Bodrum Deniz Fotoğrafları Sergisi açtı.

Ödüller

2005 aralık ayında Doğan Art Galeride düzenlenen Milas'da yaşam Fotoğraf yarışmasına 3 eseriyle katıldı ve iki eseri mansiyon aldı. 

2 Mart 2009 YENİGÜN röportaj - okumak için tıklayının